Smidrų sezonas - nuo gegužės pradžios iki Joninių! Kviečiame užsisakyti tel.: +370 657 98080

Smidrų nauda

Teigiamas poveikis širdžiai ir širdies kraujagyslėms

Remiantis Maisto papildų biuro (Office of Dietary Supplements, ODS) apžvelgtais tyrimais, folatų vartojimas homocisteino kiekiui mažinti gali sumažinti insulto riziką. Įrodymai gauti atlikus tyrimus, kurių metu žmonės vartojo folatų papildus. Tačiau naudingi gali būti ir su maistu gaunami folatų šaltiniai.

Smidruose yra skaidulų, kalio ir antioksidantų, kurie gali stiprinti širdies sveikatą. kardiologai ragina žmones mažinti pridėtinės druskos, arba natrio, vartojimą ir didinti kalio kiekį, nes tai gali padėti reguliuoti kraujospūdį ir sumažinti širdies ir kraujagyslių ligų riziką.

Organizmas natūraliai gamina toksiškas molekules, vadinamas laisvaisiais radikalais, ir jei jų susikaupia per daug, jos gali pakenkti. Širdies ir kraujagyslių ligos gali būti viena iš to pasekmių.

Smidruose esantys antioksidantai, įskaitant beta karotiną, tokoferolį ir seleną, gali prisidėti prie širdies ir kraujagyslių sveikatos, nes antioksidantai gali kovoti su laisvaisiais radikalais.

Žmonių, vartojančių daug skaidulinių medžiagų, kraujospūdis yra mažesnis, o kraujyje mažiau mažo tankio lipoproteinų arba "blogojo" cholesterolio.

Pundelis smidrų gali suteikti apie 10 % suaugusiam žmogui reikalingų skaidulų per parą.

Sveikas nėštumas

Smidruose gausu folio rūgšties šaltinis, dar žinomas kaip vitaminas B-9. Ši maistinė medžiaga atlieka svarbų vaidmenį ląstelių vystymuisi. Folatai yra būtina maistinė medžiaga, ypač svarbi spartaus augimo metu, pavyzdžiui, nėštumo, kūdikystės ir paauglystės laikotarpiu.

Folio rūgšties papildų vartojimas nėštumo metu padeda išvengti nėštumo praradimo ir apsaugoti augantį vaisių nuo nervinio vamzdelio anomalijų.

Be to, žmonės, kurie su maistu negauna pakankamai folatų, gali jausti silpnumą ir nuovargį dėl folatų trūkumo.

Vienas puodelis 134 g sveriančių smidrų gali suteikti apie 17 % suaugusiam žmogui reikalingos paros normos.

Depresijos prevencijai

Folatai taip pat gali sumažinti depresijos riziką. Jie trukdo organizme susidaryti per dideliam homocisteino kiekiui. Homocisteinas yra aminorūgštis, kuri gali blokuoti kraujo ir maistinių medžiagų patekimą į smegenis.

Jei homocisteino yra per daug, jis taip pat gali sutrikdyti geros savijautos hormonų serotonino, dopamino ir norepinefrino gamybą. Šie hormonai reguliuoja nuotaiką, miegą ir apetitą.

Apsauga nuo osteoporozės

Smidruose yra fosforo, geležies, vitamino K ir šiek tiek kalcio, kurie prisideda prie kaulų sveikatos.

Puodelis smidrų gali suteikti beveik pusę suaugusiam žmogui reikalingo vitamino K dienos poreikio. Vitaminas K įvairiais būdais palaiko kaulų sveikatą ir gali padėti išvengti osteoporozės.

Geležis, kalis, fosforas, cinkas ir magnis - tai mineralai, kurie palaiko kaulų sveikatą, o smidruose jų yra.

Pundelis smidrų suteikia beveik 10 % žmogui per parą reikalingo fosforo kiekio ir nuo šeštadalio iki trečdalio reikalingo geležies kiekio.

Vėžio prevencijai

Didelis laisvųjų radikalų kiekis organizme gali sukelti ląstelių pažeidimus, dėl kurių gali išsivystyti vėžys. Smidruose yra daug antioksidantų, kurie gali padėti organizmui pašalinti šias nepageidaujamas medžiagas.

Mokslininkai nustatė sąsajas tarp mažo folatų kiekio ir įvairių vėžio formų. Tačiau jie pažymi, kad reikia atlikti daugiau tyrimų, kad būtų galima nustatyti, kokį vaidmenį gali atlikti su maistu gaunami folatai.

Remiantis 2015 m. Amerikoje paskelbtais gyventojų atrankinės patikros tyrimo rezultatais, skaidulinės medžiagos gali padėti išvengti storosios žarnos vėžio. Tyrėjai nustatė, kad žmonės, kurių mityboje buvo daug skaidulinių medžiagų, gerokai rečiau sirgo storosios žarnos vėžiu nei tie, kurie valgė mažai skaidulinių medžiagų.

Virškinimo gerinimui

Smidruose gausu skaidulų ir vandens. Abu padeda išvengti vidurių užkietėjimo ir palaiko sveiką virškinamąjį traktą.

Smidrai yra puikus dietinis maistas, ląstelienos pilnas šaltinis norintiems mažinti svorį. Tai - nekaloringa daržovė, turinti tik 17 kilokalorijų 100 g.

(100 g smidrų yra apie 17 kilokalorijų)

Skaitykite daugiau: https://www.15min.lt/gyvenimas/naujiena/maistas/maziau-kaloriju-patiekalai-su-smidrais-1632-426029?copied

Natūralus afrodiziakas

Smidrai naudingi vyrams ir moterims, nes teigiamai veikia hormonų veiklą. Nors tyrimų šioje srityje dar trūksta, seniai tikima, kad smidrai ne tik didina seksualinį aktyvumą, bet ir gerina vaisingumą, padeda menopauzės metu.

Šalutinis poveikis

Žmonėms, turintiems tam tikrų sveikatos sutrikimų, nereikėtų valgyti per daug smidrų.

Vitaminas K svarbus kraujo krešėjimui. Asmenys, vartojantys kraują skystinančius vaistus, pavyzdžiui, varfariną, neturėtų staiga padidinti ar sumažinti vitamino K vartojimo.

Kam rekomenduotina geriau nevartoti smidrų (arba nors jau pasitarti su savo gydytoju):

• Nevartoti smidrų esant inkstų uždegimui.
• Nerekomenduotini ir esant lėtiniam kosuliui.
• Negalima naudoti sergant šlapimo takų uždegimu.

*Informacija parengta pagal leidinį Healthline, kuriame naudojami oficialūs šaltiniai: Amerikos širdies asociacijos žurnalas, National Library of Medicine, the American Journal of Clinical Nutrition ir kt.
https://www.healthline.com/nutrition/asparagus-benefits#TOC_TITLE_HDR_2

Kontaktai

Ūkis „Prūsų dirvos“
Piktožių k., Klaipėdos r.
El. paštas: neringarez@gmail.com
Neringos tel.: +370 657 98080
Roberto tel.: +370 681 30209

 

© prusudirvos.lt. 2023